Warszawa - tablica Stanisława Skalskiego

Warszawa - tablica Stanisława Skalskiego

Położenie: Aleja Wyzwolenia 10

Rok: 2005

Napis: W TYM DOMU/ W LATACH 1956 – 2004 MIESZKAŁ/ GENERAŁ BRYGADY PILOT/ STANISŁAW SKALSKI/ AS LOTNICTWA MYŚLIWSKIEGO/ DRUGIEJ WOJNY ŚWIATOWEJ/ BOHATER KAMPANII WRZEŚNIOWEJ/ BITWY O ANGLIĘ I WALK NAD AFRYKĄ/ KAWALER ZŁOTEGO KRZYŻA VIRTUTI MILITARI/ WIĘZIEŃ OKRESU STALINOWSKIEGO/ WIELKI POLAK I PATRIOTA/ SENIORZY LOTNICTWA/ LISTOPAD 2005

Stanisław Skalski (27 XI 1915 - 12 XI 2004), urodził się w Kodymie koło Odessy. Do Polski wraz z rodziną przeniósł się w 1918 r. Uczył się w Dubnie na Wołyniu. W 1935 r. wstąpił do wojska. W 1936 r. dostał się do Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie. W 1938 r. został mianowany podporucznikiem. W czasie kampanii wrześniowej zestrzelił samodzielnie 5 niemieckich samolotów. 17 IX 1939 r. przedostał się do Rumunii. Od I 1940 przebywał w Anglii i po przeszkoleniu wcielony do Royal Air Force. Wziął udział w bitwie o Anglię. W 1941 r. został mianowany kapitanem RAF. W 1943 nr. walczył nad Afryką Północną, otrzymawszy również stopień podpułkownika. Po zakończeniu wojennych i rozwiązaniu Polskich Sił Powietrznych powrócił do Polski. W VII 1947 objął stanowisko inspektora do spraw techniki pilotażu. W 1948 r. został aresztowany i fałszywie oskarżony o szpiegostw na rzecz Wielkiej Brytanii wraz z wcześniej aresztowanymi pilotami. Podczas śledztwa był torturowany, a w 1950 r. skazany na karę śmierci. Przez rok przebywał w celi śmierci. Wyrok zamieniono na dożywocie. Przetrzymywany był w Rawiczu i Wronkach. W IV 1956 r. wyszedł na wolność i powrócił do wojska. W 1988 r. został mianowany generałem brygady. Działał w środowisku kombatanckim i politycznym. Zmarł w Warszawie. 

Źródło:

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Stanis%C5%82aw_Skalski_(lotnik)

 

b_150_100_16777215_00_images_warszawa2_wawa_skalski.jpg