Legnica - tablica pamiątkowa Władysława Sikorskiego

Legnica - tablica pamiątkowa Władysława Sikorskiego

Położenie: Legnica, województwo dolnośląskie
Wewnątrz katedry śś. Piotra i Pawła przy placu Katedralnym

Rok: 11 XI 2006

Z prawej strony tablicy widnieje emblemat Związku Sybiraków, a z lewej podobizna Sikorskiego. Pod tablicą umieszczona jest inna, mniejsza z napisem PROCHY/ I ZIEMIA/ Z GROBÓW/ KATYNIA

Napis: W HOŁDZIE BOHATERSKIEMU/ GEN. WŁADYSŁAWOWI SIKORSKIEMU/ ZA URATOWANIE TYSIĘCY POLAKÓW/ Z "NIELUDZKIEJ ZIEMI"/ SYBIRACY ODDZ. LEGNICKIEGO/ LEGNICA 11.11.2006r.

 

Władysław Sikorski (20 V 1881 - 4 VIII 1943), generał, premier Rządu na uchodźstwie. Urodził się w Tuszowie Narodowym, wcześnie związał się z podziemiem niepodległościowym. W czasie I wojny światowej walczył w Legionach Polskich. Następnie wziął udział w wojnie polsko - bolszewickiej. Po jej zakończeniu pełnił różne funkcje rządowe, był premierem kraju (1922-1923) i ministrem spraw wojskowych (1923-1924). Po przewrocie majowym został odsunięty na boczny tor, pozostając w opozycji do rządów sanacji. W okresie II wojny światowej został premierem rządu RP na uchodźstwie, Naczelnym Wodzem Polskich Sił Zbrojnych. Nawiązał ponowne stosunki dyplomatyczne z ZSRR, zerwane po inwazji Sowietów na Polskę 17 IX 1939 r. Na mocy układu Sikorski - Majski została utworzona Armia Polska pod dowództwem gen. Władysława Andersa. Zajął mocne stanowisko w sprawie zbrodni katyńskiej, wobec czego Stalin zerwał stosunki dyplomatyczne z rządem na uchodźstwie. Zginął w katastrofie lotniczej nad Gibraltarem. Jego śmierć do dziś wzbudza kontrowersje, nie wykluczono także sabotażu. Jakakolwiek byłaby prawda, śmierć Sikorskiego osłabiła głos Polski wśród sojuszników walczących z hitleryzmem.

 

Źródło:

  • http://pl.wikipedia.org/wiki/W%C5%82adys%C5%82aw_Sikorski

 

b_150_100_16777215_00_images_dolnoslaskie_legnica_sikor.JPG