Kraków - pomnik na grobach robotników Semperitu

Kraków - pomnik na grobach robotników Semperitu

Położenie: pomnik znajduje się w kwaterze LIV wschodniej

Projektant: Maria Jaremianka

Rok: 1951

Napis: ŻYCIE PRZEMIJA/ WIECZNY JEST LUD/ I JEGO SPRAWA/ ROBOTNIKOM POLEGŁYM 23 MARCA 1936/ W MIŁOŚCI I WDZIĘCZNOŚCI GROBOWIEC TEN WZNOSI/ PROLETARYAT KRAKOWA

POLEGŁYM/ ZA SPRAWĘ/ KLASY ROBOTNICZEJ/ 1936 - 1951

Na stopniach pomnika umieszczone są nazwiska poległych: Józef Cieślik, Jan Jędrygas, Janina Krasicka, Andrzej Proc, Jan Szwed, Jan Szybiak, Piotr Wrona i Antoni Żłobiński. Semperit to krakowska fabryka należąca do austriackiego koncernu, produkującego wyroby plastikowe i gumowe.

Konferencja OKR PPS, Rady Związków Zawodowych i związki zakładowe, proklamowały w Krakowie jednodniowy strajk powszechny. Przez władze został on uznany za nielegalny. 23 marca w ogrodzie Związku Zawodowego Kolejarzy odbył się wiec z udziałem 10 tys. osób. Robotnicy, mimo braku zezwolenia, ruszyli pochodem w kierunku gmachu Urzędu Wojewódzkiego, bronionego przez kordon policji. W międzyczasie część robotników opanowała Rynek i przylegające ulice, wyrzucając z tramwajów motorniczych nie uczestniczących w strajku. W starciach zginęło 8 osób a kilkadziesiąt zostało rannych, w tym także policjanci. Aresztowano kilkaset osób.

Źródło:

  • Grodziska K., Zaduszne ścieżki. Przewodnik po Cmentarzu Rakowicki, Kraków 2003
  • http://www.kompol.org/historia/Semperit.html
  • http://pl.wikipedia.org/wiki/Semperit

 

b_150_100_16777215_00_images_krakow_krak_strajk36.JPG