Nawojowa - tablica poświęcona hr. Józefowi Stadnickiemu

Nawojowa - tablica poświęcona hr. Józefowi Stadnickiemu
Położenie: Nowojowa, gmina Nowojowa, powiat nowosądecki, województwo małopolskie.
Na zewnątrz pałacu w Nawojowej.

Rok: 22 X 1995

Podczas prac remontowych poddasza kościoła w Nawojowej w 2014 r. odnaleziono skrzynkę zawierającą dokumenty dotyczące działalności placówki "Narcyz" z lat 1942-1944.

Napis: PAMIĘCI/ KOMENDANTOWI PLACÓWKI/ "NARCYZ" ARMIA KRAJOWA/ W NAWOJOWEJ/ W LATACH 1940-1945/ POR. JÓZEFOWI/ STADNICKIEMU/ UR. 1919/ ZM. 1960/ W HOŁDZIE ŻOŁNIERZE A.K.

Józef Edward Adam Stadnicki (16 X 1919 - 13 X 19160), urodził się w Nowojowej. Uczył się w Gimnazjum i Liceum im. Sułkowskich w Rydzynie pod Lesznem, maturę zdawał w Nowym Sączu. Po przebyciu choroby Heinego-Mediny i źle przeprowadzonego leczenia pozostał kaleką. Z początkiem 1940 związał się z ZWZ. Przejął organizację szlaku przerzutowego na Węgry oraz łączności zagranicznej. Z czasem stworzył osobną placówkę ZWZ-AK w Nawojowej (krypt. "Narcyz"), której został komendantem. Prócz szlaku przerzutowego organizował schronienie dla osób poszukiwanych przez Gestapo, rozpowszechniał materiały propagandowe, działał jako oficer łącznikowy między oddziałami AK, współdziałał z BCh, a nawet z partyzancką radziecką dostarczając im żywność. Był współorganizatorem konspiracyjnej szkoły podchorążych. Na terenie Inspektoratu sądeckiego AK kierował organizacją pomocniczą, założoną w r. 1941 przez działaczy Związku Ziemian, noszącą kolejno krypt.: Uprawa, Tarcza, Opieka; tu używał pseud. Kazimierz. W VII 1942 r. aresztowany, wkrótce potem zwolniony. Od VII 1943 r. wydawał pismo "Myśl Polska". Zagrożony ponownym aresztowaniem ukrywał się w lasach Beskidu Sądeckiego. Po wojnie pozbawiony praw do ziemi i pałacu w Nawojowej, utrzymywał się z pracy m.in. w spółdzielni fotograficznej. Zmarł w wyniku wypadku samochodowego. Żonaty z Elżbietą z Lubomirskich.

Napis:

  • http://www.ipsb.nina.gov.pl/a/biografia/jozef-edward-adam-stadnicki
  • http://wpolityce.pl/historia/195828-wrocili-do-tego-samego-lasu-aby-walczyc-z-kolejnym-okupantem-miesiecznik-wsieci-historii-ujawnia-niezwykle-archiwum-armii-krajowej-nasz-wywiad

b_150_100_16777215_00_images_malopolskie7_nawojowa_narcyz.JPG