Kijów - Babi Jar - upamiętnienie miejsca masowych egzekucji i obozu koncentracyjnego (Ukraina)
- Szczegóły
- Utworzono: piątek, 13, wrzesień 2019 19:36
- Poprawiono: piątek, 13, wrzesień 2019 20:23
- Opublikowano: piątek, 13, wrzesień 2019 19:36
- Odsłony: 2633
Kijów - Babi Jar - upamiętnienie miejsca masowych egzekucji i obozu koncentracyjnego (Ukraina)
Położenie: w pobliżu stacji metra Dorohozhychi
Gdy Niemcy we IX 1941 r. zajęli Kijów, dla pozostałych w mieście Żydów utworzyli getto. Masowe rozstrzeliwania w wąwozie Babi Jar rozpoczęły się w święto Jom Kippur. Na ten dzień okupanci rozkazali Żydom, aby zebrali się we wskazanym miejscu, przygotowani do dalekiej podróży. Przybyłych rozbierano do naga i pędzono nad brzeg wąwozu, gdzie byli zabijani strzałem w tył głowy. Zbrodni tej dokonali Niemcy przy współudziale ukraińskiej policji (zdania są podzielone, niektórzy piszą, że ukraińska policja tylko eskortowała Żydów do miejsca kaźni). W tym samym miejscu w latach 30-tych egzekucji dokonywało też NKWD. Od 29 IX do 3 X 1941 r. zamordowano tu 33 771 Żydów. Egzekucje w tym miejscu odbywały się tutaj aż do wkroczenia Armii Czerwonej. Mordowano tu także Ukraińców, Cyganów i Polaków. Ogólna liczba ofiar sięga prawdopodobnie 70 000. Niemcy utworzyli tez obóz koncentracyjny gdzie więziono komunistów, uczestników ruchu oporu i jeńców wojennych. Więźniowie uczestniczyli również w zacieraniu śladów niemieckich zbrodni. Prawdopodobnie życie w obozie straciło około 30 000 osób.
Kompleks składa się z 16 punktów położonych na terenie historycznego rezerwatu - miejsca pamięci Babi Jar. Podzielony jest on na dwie części, przedzielone ulicą Mielnikowa.
Pomnik dzieci zamordowanych w Babim Jarze
Aleja męczenników
Aleja sprawiedliwych
Pomnik ofiar katastrofy kureniwskiej – lawiny błotnej, która zeszła w 1961 r. na wskutek pęknięcia wału otaczającego zbiornik osadów i odpadów z pobliskiej cegielni. W katastrofie mogło zginąć nawet 1500 – 2000 ludzi, ciężko oszacować liczbę zabitych, z powodu zatajenia informacji o katastrofie przez ponad 40 lat.
Pomnik zamordowanych Cyganów
Pomnik w kształcie menory upamiętniający zamordowanych tu Żydów
Pomnik zamordowanych duchownych
Kaplica poświęcona ofiarom egzekucji w Babim Jarze
Krypta grobowa rodziny Kaczkowskich
Macewy z dawnego cmentarza żydowskiego, zlikwidowanego przez władze radzieckie w latach 60-tych XX w.
Droga smutku
Pomnik ofiar nazizmu
Pomnik sowieckich obywateli oraz więźniów wojennych – żołnierzy i oficerów Armii Czerwonej zamordowanych przez nazistowskich okupantów w obrębie Syreckim w Kijowie
Pomnik bohaterki Ukrainy Tatiany Marcus
Krzyż upamiętniający ukraińską poetkę Olenę Telihę i członków OUN zamordowanych w Babim Jarze. Jest to o tyle dwuznaczne, że sama organizacja kolaborowała z Niemcami i jest odpowiedzialna za makabryczne zbrodnie na Polakach na rubieżach wschodnich II RP.
Stela społeczności żydowskiej i kulturalnego centrum „Heritage”
Oprócz tego na rogu ulic Melnikowa i Oleny Telihy znajduje się pomnik Oleny Telihy
Trochę dalej znajduje się parkowo - syrecka/ pomnik ofiar obozu koncentracyjnego
Źródło:
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Babi_Jar
- https://sztetl.org.pl/pl/miejscowosci/k/1531-kijow/114-cmentarze/182223-cmentarz-zydowski-lukianowski-w-kijowie-wul-melnykowa-44